Selectează o Pagină

În data de 13.11.2023 de Ziua Mondială a Bunătății, elevii clasei I C alături de doamnele învățătoare Gașpar Monika și Bandi Raluca au realizat o inimă mare.

Deoarce elevii au învățat să scrie litera ,,i” mic de mână, la citire au avut o poveste despre inimă: ,,Povestea inimii”. Din această poveste elevii au învățat cât este de important să împărțim inimă noastră cu ceilalți, la fel cum a făcut și bătrânelul din poveste.

Pe scurt, în poveste este vorba despre un tânar care credea că are inima perfetă deoarece era fără piese lipsă. Era însă în poveste și un bătrânel care împărțea câte o bucată din inima lui fiecărei persoane pe care o iubea, iar în schimb primea o altă bucată pe care o punea în locul piesei lipsă. Bătrânul l-a învățat pe tânăr cât este de important să iubești.

Inima a fost realizată pe bucăți, iar fiecare centru a lucrat la o parte din inimă ca să demonstreze că știu să împartă iubire la fel ca și în poveste.

 

Inima ta cum este? O poți împărți cu alții?