Selectează o Pagină

Frumoasa țară pe care am văzut-o întregită,

a cărei soartă mi-a fost îngăduit s-o văd împlinită.

 Fii tu veșnic îmbelșugată, fii tu mare și plină de cinste,

 să stai veșnic falnică printre națiuni,

să fii cinstită, iubită și pricepută.

 

Regina Maria a României

           

Integritatea națională, un vis devenit realitate la Alba Iulia, este cea mai mare faptă istorică realizată de poporul român.

În fiecare an, de 1 decembrie, le aducem recunoștință înaintașilor noștri care s-au jertfit pentru neamul românesc, pentru teritoriu, pentru dreptul de a fi noi înșine, cu tradițiile noastre, dar mai ales pentru dreptul de a fi liberi.

Ne aducem aminte în această zi de jertfele strămoșilor noștri care au luptat la Mărăști, Mărășești și Oituz. De toți cei care au înfruntat Vestul sau Estul, Nordul sau Sudul și de cei care au murit la Aiud, la Gherla, la Canal sau la Sighet. Cu acest gând de recunoștință și respect au participat și câțiva elevi din Consiliul Școlar al Elevilor la ceremonia militară prilejuită de Ziua Națională a României.

         O rugăciune și o plecăciune pentru strămoșii noștri!

         La mulți ani, România!

 

         prof. Emanuela Țiț