Selectează o Pagină

Arc peste timp – 151 de ani de la nașterea lui Iuliu Maniu,

modelul călăuzitor pentru elevii școlii noastre

 

Ziua de 8 ianuarie 2024 a fost pentru elevii Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu o zi specială, care a marcat celebrarea a 151 de ani de la nașterea patronului spiritual al școlii noastre, marele om politic, Iuliu Maniu.

Cu această ocazie, dragii noștri elevi și-au exprimat recunoștința, respectul și iubirea pentru Sfinxul de la Bădăcin, iubitul fiu al Bisericii Greco-Catolice, al Sălajului și al Blajului, prin elaborarea unor poezii emoționante inspirate de viața, activitatea politică și sacrificiul său pentru cauza democrației. Versurile lor au pus în lumină personalitatea Sfinxului, curajul și devotamentul său, toate reliefate și în citatele reprezentative ale acestuia – Pe mine nu reușesc să mă intimideze. Eu de la calea mea nu mă abat, eu hotărârile nu mi le schimb. Nicio jertfă nu este prea mare când este pentru neam și adevăr., citate culese cu drag de către elevi, sau în gândurile personale ori în reprezentările grafice realizate. Astfel, fiecare, după a lui simțire, și-a adus contribuția personală de onorare a memoriei lui Iuliu Maniu.

Așadar, 8 ianuarie a reprezentat și reprezintă pentru școala noastră un moment de inspirație pentru tânăra generație în apărarea și promovarea valorilor democrației și a moralei creștine în spiritul lui Iuliu Maniu.

 

Maniu, Sfinx de Bădăcin

Maniu, Sfinx de Bădăcin,
Mare om politic fiind,
A murit devreme în chin
Istoria noastră îmbogățind.

Iubit deputat român,
Pe puterea sa stăpân,
A participat la Marea Unire
Și a ajutat în omenire.

Dar nu mult a durat,
Până acesta fu condamnat
De trădare națională,
De o putere opozițională.

Măreția-i fiind izolată într-o celulă,
Fără lumină, apă și căldură destulă,
Sfârșind nedrept în închisoare,
Pe picioare muncitoare.

(Elena Mal – clasa a IX-a B)

Iuliu Maniu – cel mai bun om politic, un bun patriot care și-a jertfit viața pentru libertatea poporului român și pentru cea a țării noastre dragi.
El nu e un simplu om, ci este omul care a reușit să aducă o schimbare României.
Iuliu Maniu merită respectul tuturor oamenilor!

(Hanna-Timea Bor – clasa a V-a C)

 

Iuliu Maniu – cel mai mare patriot și creștin din acele timpuri. Iubirea lui față de Dumnezeu era mai mare decât toate.

                                                                                         (Tudor Șchiop – clasa a V-a C)

Prof. Iulia Tănescu