Selectează o Pagină

      Astăzi, 12 februarie 2024, a sosit și la noi în școală insula ecologică digitalizată mobilă, pentru colectarea separată a deșeurilor, urmând să staționeze 5 zile.

   Liceul nostru, alături de alte 17 unități de învățământ din Oradea, participă la concursul „10 cu felicitări pentru colectarea separată”, organizat de Primăria Oradea, Inspectoratul Școlar Bihor, SC ECO Bihor și RER Vest Oradea.

     Instructajul elevilor din școala noastră a fost făcut, săptămâna trecută, de către coordonatorul proiectului din partea ECO Bihor,  doamna Szekely- Farkas Timea. Fiecare clasă a fost dotată pentru concurs, cu pubele de colectare pentru cele 5 fracții (plastic+metal, hărtie, sticlă, biodeșeu, rezidual).

    Se dorește ca prin acest proiect să se conștientizeze importanța colectării separate în mod corect a deșeurilor reciclabile dar și importanța reciclării, dezvoltându-se astfel în rândul tinerilor spiritul ecologic.

Întocmit,

Prof. Fernea Bianca