Selectează o Pagină

Vineri, 16 februarie 2024, începând cu ora 10, s-a desfășurat în școala noastră concursul Iuliu Maniu – omul și activitatea, concurs prin intermediul căruia personalitatea lui Iuliu Maniu se face cunoscută sub diverse aspecte și se arată elevilor noștri așa cum este, ideal suprem de patriotism, simplitate, modestie și credință.

Parte a proiectului județean Pe urmele lui Iuliu Maniu, concursul reprezintă cea mai importantă activitate dintre cele propuse în calendarul proiectului, activități care se vor desfășura lunar până la finele acestui an școlar. Inițiativă curajoasă, proiectul își propune înțelegea istoriei așa cum a fost, cunoașterea aspectelor reale, cu fapte concrete și bine documentate prin intermediul unei personalități, Iuliu Maniu. Viețile marilor oameni de stat români sunt exemple de dăruire și de sacrificiu pentru binele tuturor, modele ce stau în fața noastră pentru totdeauna. De aceea, fiecare consemnare a unei vieți devotate este o chemare și un acces nerestricționat la ideal.

Au răspuns și s-au alăturat chemării noastre ca parteneri în proiect Episcopia Greco-Catolică de Oradea, PS Virgil Bercea este întotdeauna alături de noi, sprijină și răsplătește tânăra generație în formare, Inspectoratul Județean Bihor prin inspector istorie-geografie profesor Mihaela Biriș, mentor dedicat care a ghidat cu profesionalism bunul mers al proiectului, Asociația Iuliu Maniu prin președintele asociației Anca Mihociu care răspunde mereu cu entuziasm solicitărilor noastre, Biblioteca județeană Gheorghe Șincai  Bihor prin cercetător științific dr. Silviu Sana, Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu prin profesorii Emanuela Trifan și Alin Florin Oros, Colegiul Național Samuil Vulcan Beiuș prin profesor Otilia Manuela Peti, Liceul Sanitar Vasile Voiculescu Oradea prin profesorii Florian Nistor și Sergiu Ciurea, Colegiul Național Onisifor Ghibu Oradea prin profesorii Livia Ivan și Luminița Feșnic, Liceul Teoretic  „Petőfi Sándor” Săcueni prin profesor Delia Cora, Școala Gimnazială Nr.16. Oradea prin profesor Mirela Vancu, Școala Gimnazială Nr. 11 Oradea prin profesor Dorina Gurău, Liceul Teoretic Nicolae Jiga Tinca prin profesor Ionel Pop, Colegiul Tehnic Nr. 1 Vadu Crișului prin profesor Maria Mălai, Școala Gimnazială nr. 1 Curățele  prin profesor Băcuș Adina și Liceul Don Orione prin profesor Anca Gabor. 

La cele două probe ale concursului au participat echipaje ale școlilor partenere în proiect, fiind înscriși 36 de elevi de gimnaziu și liceu. Proba scrisă de evaluare a cunoştinţelor conținute în bibliografia concursului, referitoare la viața și activitatea lui Iuliu Maniu, a cuprins itemi obiectivi, itemi semiobiectivi și/ sau eseu structurat, iar proba practică a constat din creații

plastice realizate în tehnici diverse, la latitudinea elevilor: grafică, culoare sau mixtă. Materiale și instrumente de lucru au fost: suport A3, alb sau colorat, creion grafic, cărbune, culori acrilice, tempera, acuarele etc. De asemenea, au putut fi utilizate decupaje de presă, materiale printate, fotografii. La buna desfășurare a probei practice a vegheat doamna prof. Alina Broizan.

            Premierea concursului a adus multă bucurie și entuziasm în rândul elevilor participanți, fiind realizată de către P.S. Virgil Bercea, domnul director Aurelian Andrei Cristea, doamna inspector de Istorie-Geografie Mihaela Biriș și coordonatorul proiectului, doamna prof. Mihaela Olău.

Clasament gimnaziu:

Premiul I – Liceul Ortodox „Roman Ciorogariu”, coordonatori prof. Emanuela Trifan și prof. Florin Oros;

Premiul II – Școala gimnaziala Nr. 11 Oradea, coordonator prof. Dorina Gurău;

Premiul III – Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu”, coordonatori prof. Iulia Tănescu și prof. Mihaela Olău.

Clasament liceu:

Premiul I – Liceul Sanitar „Vasile Voiculescu” Oradea, coordonator prof. Sergiu Ciurea;

Premiul II – Liceul Ortodox „Roman Ciorogariu”, coordonator prof. Florin Oros;

Premiul III – Colegiul Tehnic Nr. 1 Vadu Crișului, coordonator prof. Maria Mălai.

Felicitări tuturor elevilor participanți și coordonatorilor acestora!

Adâncă recunoștință Episcopiei Greco-Catolice de Oradea, mulțumiri tuturor celor implicați în proiect, doamnei inspector Mihaela Biriș, conducerii Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu, doamnei Rodica Mureșan – director adjunct, domnului Andrei Cristea – director,  personalului didactic și nedidactic de la Liceul Greco-Catolic Iuliu Maniu care au răspuns pozitiv tuturor necesităților bunei desfășurări a acestei activități.

Profesor Mihaela Olău