Selectează o Pagină

„Es war einmal…”, o invitație spre bogății, dincolo de granițele obișnuite ale imaginației….

Este de nerefuzat o plimbare pe potecile luminoase ale basmelor, care ne poartă în copilărie, unde vocea liniștitoare și duioasă a mamei ne învăluia în mantia fermacată și ne deschidea noi tărâmuri pline de magie.

Atfel, pe 26 februarie, acest univers ne ademenește să pășim cu încredere și să ne lăsăm cuprinși de puterea mirajului, deslușind mistere, luptând cu forțele malefice și bucurându-ne de triumful binelui.

Amuzant, și totodată o provocare, a fost pt elevii clasei a VIII-a A să descopere denumirile în limba germană a celor mai cunoscute basme alături de elementele specifice acestora, precum animale vorbitoare, obiecte și numere magice.

Cu certitidine,  bolta presărată cu stelele imaginației s-a îmbogățit cu noi sclipiri ale culturii, adevărată hrană pentru formarea intelectului nostru.  

Prof. Patricia Capriș