Selectează o Pagină

Cărțile din biblioteca școlii noastre au superputeri. Paginile lor devin uși către aventuri neînchipuite, reușind să stârnească imaginația celor care îi trec pragul.

            Prima vizită la bibliotecă a elevilor din clasa pregătitoare C a fost o experiență deosebită. Au fost întâmpinați de mult îndrăgita zână a bibliotecii, cea care reușește să inspire și să încurajeze pasiunea pentru lectură. Mai apoi, cei mici s-au așezat comod pe saltele, săculeți pufoși sau fotolii primitoare, pentru a se pregăti de spectacolul feeric al lecturii.  Zâna sau cum o știm cu toții, doamna Carmen, i-a purta prin povești cu superputeri și poezii amuzante, care să îi apropie de lumea cărților.

            Entuziasmați de cele auzite și trăite, școlăreii au primit câte un permis de bibliotecă și au promis că vor reveni.

            Despre praful de zâne nu mai pomenim nimic. Vă încurajăm să descoperiți singuri. Trebuie doar să deschideți ușa bibliotecii, să împrumutați o carte, să citiți și …

Învățătoarele,

Laura Șereș și Anca Robu