Selectează o Pagină

Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” și Episcopia Greco-Catolică de Oradea, în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” Oradea și Muzeul Țării Crișurilor – Muzeul Memorial „Iosif Vulcan”, vor marca, joi, 21 martie, ora 12, Ziua Internațională a Poeziei printr-un spectacol de poezie și muzică intitulat „Congruențe. Un dialog poetic al vârstelor”. Manifestarea va avea loc în Sala Festivă a Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea.

Cuvântul de deschidere va fi rostit de Preasfinția Sa Virgil. Elevi ai Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” vor citi apoi din creațiile proprii, moment urmat, în spiritul congruențelor sprirituale și al dialogului dintre generații, de un recital al poeților orădeni membri ai Uniunii Scriitorilor – Ioan Moldovan, Traian Ștef, Ioan F. Pop, Lucian Scurtu, Pașcu Balaci, Alexandru Sfârlea, Gheorghe Vidican și Silvia Bodea Sălăjan. Lecturile vor fi susținute cultural și de un pasaj muzical al elevilor liceului. Nu vor lipsi nici poeme din literatura universală, iar cuvântul de închidere îi va aparține poetului Ioan F. Pop.

Momentele întâlnirii vor fi prezentate de Ioana Vașadi, elevă în clasa a XII-a A.