Selectează o Pagină

Elevii claselor a VII-a C și A VIII-a A, însoțiți de doamnele profesoare, Ioana Sarca, Corina Cata, Ioana Ciupleu și Bianca Fernea au învățat în zilele de 15 și 16 martie, cum să acorde prim ajutor în diferite situații.

Sub îndrumarea doamnei dr. Oana Isac, elevii au deprins, pe parcursul celor două întâlniri, minime cunoștințe despre modul în care se poate interveni până la sosirea ambulanței pentru a salva viața unui om.

            Pe parcursul activității, elevii au aflat cât este de important să știm pe cine să chemăm și ce să facem în caz de accidente, astfel încât să salvăm o viață. Totodată, activitățile de prim ajutor i-au ajutat pe elevi să înțeleagă mai bine regulile de siguranță, să le respecte și să fie pregătiți pentru situații neprevăzute, cum ar fi: crize convulsive, entorse, fracturi, răni, arsuri, incendiu, furtună, electrocutare, etc.

            Dată fiind reușita activității și implicarea elevilor, urmează să o repetăm și la alte clase.

Consilier educativ,

Prof. Fernea Bianca