Selectează o Pagină

Azi, 28 martie 2024, a avut loc a treia întâlnire din cadrul proiectului cultural anual „Blending Arts: Reading a painting”, aflat la a șasea ediție și organizat de Facultatea de Litere a Universității din Oradea, Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, școli din Oradea (gimnaziu și liceu) și Asociația „Prietenii Muzeului Țării Crișurilor”, la care au participat elevi din clasa a IX-a A și a X-a A de la Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu”.

Au prezentat: Lorena Creț și Daniel Bughiu, studenți ai Facultății de Litere de la Universitatea din Oradea.

Moderator: prof. Felicia Holhoș, Colegiul Național „Iosif Vulcan” Oradea.

Activităţile desfăşurate în cadrul acestui proiect cultural au următoarele obiective majore: stimularea şi dezvoltarea creativităţii studenţilor şi a elevilor din instituţiile participante; dezvoltarea interesului studenţilor şi elevilor pentru dezbateri şi argumentări culturale, crearea unui mediu de cooperare culturală între studenţii Universității din Oradea şi elevii lșcolilor participante; consolidarea competențelor lingvistice în limba engleză.

prof. Hoduț Natalia