Selectează o Pagină

În urmă cu un an, când elevii noștri erau în clasa I, ne-am înscris la  programul De-a arhitectura mini, un program care vine în sprijinul copiilor și al  cadrelor didactice cu multe teme și materiale legate de mediul construit. 

Acum, în clasa a II-a, în apropierea sărbătorilor de iarnă, participăm în  cadrul acestui program la un proiect intitulat Scrisori între clasele De-a  arhitectura 2024. Elevii clasei a II-a A, sub coordonarea doamnelor învățătoare Nicoleta Popa și Anamaria Bodea, fac schimb de scrisori cu elevi din clasa  a II-a A de la Liceul Teoretic ,,Jean Monnet” din București, sub coordonarea doamnei învățătoare Daniela Chindea.

În scrisori, copiii au conturat obiective turistice din Oradea, au scris ceea ce  le place cel mai mult la orașul lor și le-au adresat colegilor din București invitația  de a vizita orașul de pe malurile Crișului Repede pentru a descoperi frumusețea  acestuia.

Copiii, sub îndrumarea învățătoarelor și a doamnei Florina Ile, în calitate de  arhitect, au lucrat cu mult entuziasm și bucurie la realizarea scrisorilor și le-au  oferit colegilor din București un cadou în preajma sărbătorilor de iarnă, un  Calendar de Advent. Fiecărei zile, începând cu data de 1 Decembrie și până în  Ajunul Crăciunului, îi corespunde câte un obiectiv turistic.

Scrisorile au fost ridicate de poștaș și trimise la destinație.

Prof. înv. primar Nicoleta Popa