Selectează o Pagină

 

În fiecare an, Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea răspunde apelului coordonatorilor Federației Internaționale a Comunităților Educative (FICE) – secțiunea România – de a se implica în Campania 19 Zile de activism în prevenirea violenței și abuzului împotriva copiilor și tinerilor.

Activitățile desfășurate la nivel de gimnaziu și liceu, în perioada 1-20 noiembrie 2022, au atins temele campaniei:

  • Prevenirea agresiunii;
  • Prevenirea neglijării;
  • Prevenirea pedepselor corporale;
  • Prevenirea practicilor tradiționale dăunătoare;
  • Prevenirea discriminării pe baza condițiilor de sănătate;
  • Prevenirea dependenței și a abuzului de substanțe;
  • Prevenirea răpirii copiilor;
  • Prevenirea pericolelor TIC (tehnologia informației și a comunicațiilor);
  • Ziua mondială pentru prevenirea violenței împotriva copiilor/ tinerilor.

„Drepturile și responsabilitățile copiilor în contextul actual”, una dintre principalele activități, s-a derulat cu ocazia sărbătoririi Zilei Internaționale a Drepturilor Copilului – 20 noiembrie 2022. Află mai multe informații despre această activitate citind articolul în care este descrisă: https://liceuliuliumaniu.ro/2022/11/22/drepturile-si-responsabilitatile-copiilor-in-contextul-actual/ .

Toate activitățile au avut drept scop prevenirea fenomenului de bullying și s-au bucurat de o mare deschidere din partea tuturor elevilor noștri.

Cel mai frumos feedback a venit din partea unui elev de gimnaziu:„Să nu uităm să fim tot mai buni unii cu ceilalți în fiecare zi! Chiar dacă afară este înnorat, soarele din noi ne poate însenina într-o clipă.” J

 

Prof. Ioana Sarca,

Responsabilul Comisiei pentru  prevenirea şi eliminarea violenţei,

a faptelor de corupție și discriminării în mediul școlar

și promovarea interculturalității